Sanat Kültür Spor

Daire Başkanlığı

“İnanç Zaferin Müjdesidir!”


Star gazetesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle İnanç zaferin müjdecisidir teması ile sunulan ve bu yıl 8’incisi düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’ne Edebiyat Kulübü üyeleri davetli olarak katıldı.

İçlerinde üniversitemiz akademisyenlerinden Dr. Ahmet Murat Özel’in de bulunduğu jüri üyeleri, ödül alacak isimleri belirledi.

Necip Fazıl Şiir Ödülü’ne Mustafa Aydoğan,

Necip Fazıl Hikaye-Roman Ödülü’ne Mukadder Gemici, 

Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü’ne Prof. Dr. Tahsin Görgün,

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne Safiye Gölbaş ve Kadir Daniş,

Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü’ne Hashim Cabrera, 

Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne ise Prof. Dr. Süleyman Uludağ değer görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı, oyuncu Cem Uçan’ın ödül alan eserlerden bazı bölümleri yorumladığı tören, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak’ın açılış konuşmasıyla başladı.

“Ödül alan sanatçılarımızın gelecek kuşaklara ilham kaynağı olacağına inanıyorum”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kısakürek’in şiirleri ve düşüncesiyle büyük bir etki uyandırdığına ve bu etkinin bir vesile devam edeceğine vurgu yaptı. “Necip Fazıl Ödülü almaya hak kazanan sanatçılarımızın sadece bugünün değil, gelecek kuşakların da ilham kaynağı olacağına yürekten inanıyorum. Bu isimler gelecekte tıpkı Nuri Pakdil, Sezai Karakoç, Teoman Duralı gibi gelecek nesillerin yolunu aydınlatacak kıymetlerimiz olacaktır. Kültür, sanat ve bilim alanında evrensel ölçekte çok kıymetli eserler ortaya koyan ülkemizin bu en nadide şahsiyetleri her türlü iltifata, saygıya ve taltife layıktır.” diye konuştu.

“Necip Fazıl, dava adamının nasıl olması gerektiğini her şeyini feda ederek gösterdi”

Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan 84 yaşındaki Uludağ; Üstad’ın Büyük Doğusu’nun bir ekol ve okul olduğunu, etkisinin bugüne kadar geldiğini söyleyerek, “Necip Fazıl, bir sanatkar, bir dava adamıydı. Dava adamının nasıl olması gerektiğini yazdığı yazılarla göstermekle kalmadı. Bizzat kendisi, davası uğruna her şeyini feda ederek gösterdi.” dedi.

Buralar size emanettir!

Gençlerin ödüllendirilmesinin önemli olduğunu belirten Uludağ, Verilen ödüllerin özellikle yetenekli gençlerimizi ilme, fikre, sanata ve hizmete teşvik etme ve heveslendirme gibi bir faydası da vardır. Eğer çalışmalarım takdir ve teşekkürü gerektirmiş ve yetenekli gençlere örnek olacak bir nitelikle görülmüş ise bu beni ancak bahtiyar eder.” dedi. Program sonunda kendisiyle görüşme fırsatı yakalayan Edebiyat Kulüp öğrencilerine “Buralar size emanettir!” telkininde bulundu. 

Tören, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

edebiyat kulübünecip fazılnecip fazıl ödülleri

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur