Sanat Kültür Spor

Daire Başkanlığı

Siyaset Bilimi Kulübü Kuruldu!


Üniversitemizin yeni kurulan kulüplerinden Siyaset Kulübü, renkli bir lansman programı ile tanıtımını yaptı. Genel Sekreterimiz Dr. Erkam Tüzgen’in de katıldığı programa çok sayıda akademisyen ve öğrenci iştirak etti.

Açılış ve selamlama konuşmasını kulüp başkanı Zülal Merve Bulut’un yaptığı programda, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erik Ringmar da bir konuşma yaptı. Ringman, öğrenci kulüplerinin üniversite hayatının olmazsa olmazlarından olduğuna dikkat çekerek; kulüp faaliyetleri adına yapılan çalışmaların öğrencilerin CV’lerine çok kıymetli artılar olarak geçeceğine vurgu yaptı. Uluslararası Ofis Daire Başkanı Enes Yalman ise yurt dışında olduğu için programa skype ile bağlanarak; Siyaset Bilimi Kulübünün kuruluşundan dolayı hissettiği heyecanı ve mutluluğu paylaşarak salondaki katılımcıları selamladı. Program, beş farklı ülkeden öğrencimizin ülkelerini anlattığı sunumların ardından dört farklı kültürün yemeklerinden oluşan ikram ile sona erdi.

Biz de bu program vesile ile Siyaset Bilimi Kulübü Başkanı Zülal Merve Bulut ile yeni kurulan kulübü hakkında görüştük:

Üniversitemize yepyeni bir kulüp kazandırdınız. Siyaset Bilimi Kulübü adına neler söylemek istersin? 

Evet, kulübümüz resmen açıldı. Süreç boyunca çok çalışıp çok düşünüp çok üretmeye çabaladık ve sonunda iyi bir başlangıç yapabilecek halde olduğumuza kanaat getirdik, kulüpleşme amacımıza da vardık, çok şükür. Çok mutlu ve heyecanlıyız tabii ki. Bu kulübün, bu öğrenci birliğinin sürekli kendini geliştirerek çok iyi işler yapması temennisindeyiz.

Siyaset Bilimi Kulübü ne tür etkinlikler yapmayı planlıyor? Üniversitemizdeki hangi boşluğu doldurmaya talipsiniz?

Biz kulüp kurucuları olarak Siyaset Bilimi’ne verilen değerin ülkemizin gençlerinde yeterli düzeyde olmadığını düşünüyoruz. Buna bağlı olarak okulumuzda da bir kısım gencin Siyaset Bilimi ve politik tartışmaların günün karmaşasında birbirinden ayrılamaması sonucu aynı fikirlere sahip olduğu kanaatindeyiz. Bizce Siyaset Bilimi’ne toplumumuzda ve üniversitemizde verilmesi gereken değer daha fazlası olmalı çünkü İbn Haldun Üniversitesi Doğu-Batı sentezli bir medeniyet çalışması yapma iddiasında, Siyaset Bilimi olmadan da bir medeniyet yazamazsınız. Çalışmalarımızı bu amaca hizmet eder nitelikte planladık.

Üniversitemiz 3 dilde eğitimin gerçekleştiği uluslararası bir üniversite. Siyaset Bilimi Kulübü olarak sizin de bu vizyonu paylaştığınızı lansman programında da gördük. Bu konu ile ilgili neler söylemek istersin?

Okulumuzda uluslararası öğrenci yüzdesi neredeyse Türk öğrencilere eşit durumda. Bu noktada hem vizyonumuzdaki kapsayıcılık amacımız gereği, hem de üniversitemizde öğretilmekte olan üç dili aktif bir şekilde öğrencilere kullanma alanları açma amacımız gereği etkinliklerimizdeki konuşmacıları genelde ikinci yahut üçüncü dilleriyle konuşturmayı planlıyoruz. Lansmanımızdan başlayıp diğer tüm etkinliklerimizde de aynı şekilde insanlara yabancı dilleriyle hitap eden arkadaşlarımızı görmeniz çok mümkün.

İbn Haldun Üniversitesisiyaset bilimi kulübü

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur