Sanat Kültür Spor

Daire Başkanlığı

İHÜ’de Spor

Öğrencilerimizin, idari ve akademik personelimizin üniversitemizin anlaşmalı olduğu spor tesislerinden ve malzemelerinden sağlıklı bir şekilde yararlanabilmesi için çalışma planı ve organizasyonu yapılarak en üst düzeyde faydalanmaları sağlanmaktadır. Üniversitemiz içinde düzenlemeyi hedeflediğimiz spor hizmetlerinde amacımız; öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarını korumak ve geliştirmek, sosyalleşmelerine katkıda bulunmak, öğrencilerimiz ve personellerimiz arasında karşılıklı sevgi ve saygı ilişkilerini geliştirmek, birbirlerini tanımalarını, hoşgörü ve sabır gibi kişilik özelliklerini geliştirmelerine katkıda bulunmak, öğrencilerin özgüvenlerini geliştirmek, ülke sporuna kaynak oluşturacak sporcu adaylarını teşvik etmek ve yeteneklerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Üniversitemizin yapmayı hedeflediği spor faaliyetlerini üç ana başlıkta toplayabiliriz:

Üniversitemiz içinde kurslar ve branş turnuvaları

Üniversitemiz içerisinde öğrencilerin taleplerine göre spor branşlarında kurslar ve ilgi duydukları branşlarda üniversitemiz içinde masa tenisi, salon futbolu, bilek güreşi gibi branş turnuvaları düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra bu alanlarda farklı üniversiteler ile dostluk maçları da yapılmaktadır.

Üniversiteler arası müsabakalar

Üniversitemiz, Üniversite Sporları Federasyon Başkanlığı’nın Üniversiteler arası düzenlemiş olduğu, Hentbol, Futbol, Basketbol, Voleybol, Badminton, Teakwan-Do, Karate, Judo, Atletizm, Yüzme, Güreş, Salon Futbolu, Bilek Güreşi, Masa Tenisi, Boks gibi çeşitli spor müsabakalarına katılmayı hedeflemektedir.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Federasyonlara bağlı faaliyetler

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün ve Federasyonların yaptığı üniversite öğrencilerini hedef alan ve öğrencilerimiz beden ve ruh sağlıklarını koruyacak, kişilik özelliklerini geliştirecek, sosyalleşmesini sağlayacak tüm faaliyetlere katılım göstermeyi hedeflemektedir.

Eğitim ve aktivite alanları

Öğrencilerimiz, spor müsabakalarına ve eğitimlere Sanat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı nezâretinde spor uzmanımız ile birlikte çalışmaktadır. Öğrencilerimizin ders dışı serbest zamanlarını keyifli bir şekilde geçirmeleri ve üniversite kampüsüne olan ilgilerini arttırmak amacıyla güney binamızda iki adet etkinlik alanımız bulunmaktadır. Etkinlik alanlarımızda, Masa tenisi, Air Hockey, bilardo, mini golf, masa futbolu, dart ve tabu gibi çeşitli oyunlar bulunmaktadır. Ayrıca yurtlarımızda öğrencilerimizin kullanımına sunulmuş spor salonları da bulunmaktadır.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur