Sanat Kültür Spor

Daire Başkanlığı

Türk Mûsikîsi Makam ve Form Dersleri Başladı!


Sanat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, geleneksel müziğimizin bilinirliğini arttırmaya yönelik Türk Mûsikîsi Makam ve Form Derslerini başlatıyor. Haftalık periyotta devam edecek bir seri olarak planlanan programda en önemli kültür miraslarımızdan biri olan Türk mûsikîsinin daha iyi anlaşılabilmesi amaçlanıyor.

Katılımcılara Katılım Belgesi Verilecek

22 hafta sürmesi planlanan çevrimiçi seminerlerde Türk mûsîkisi ses sistemi, makamların tanımı ve tarifleri yapılacak, mûsîki formları da teorik olarak anlatılacak ve örneklendirilecek. Mûsikîmizde kullanılan güncel ses sistemi tanıtıldıktan sonra basit makamlar ve şed makamlar ana başlıkları altında makam tarifleri yapılacak. Türk musikisi formları “Dînî ve Lâ dînî formlar” ana başlıkları altında incelenerek örneklendirilecek. Öte yandan eğitimleri düzenli olarak takip edecek olan katılımcılara “katılım belgesi” verilecek ve en çok katılım sağlayan 3 kişiye Türk müziği hakkında yazılmış önemli kitaplar hediye edilecek.

21 Nisan Çarşamba saat 15:00’da başlayacak derslere “Zoom” üzerinden katılım sağlanarak yoklama alınacak. Seminerler Sanat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Youtube kanalından da canlı yayınlanacaktır.

Derslere başvuru için aşağıdaki başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

https://forms.gle/6r19MepuqdtimSBf9

Zoom Linki: https://ibnhaldun.zoom.us/my/ihusks

Youtube Kanalı Linki:https://www.youtube.com/ihukultursanat

 

İbn Haldun Üniversitesimakam derslerimusikisanat

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur