Sanat Kültür Spor

Daire Başkanlığı

Yazarlık Okulu

Yazarlık Okulu Nedir?

İbn Haldun Üniversitesi Sanat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Başakşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen Yazarlık Okulu; yazmaya ilgi duyan, hevesli, yetenekli öğrencileri yaratıcı yazma konusunda desteklemeyi, böylelikle hem cemiyette kalem gücünü arttırmayı hem de yazın dünyasına kazandırılmak üzere genç bireyleri yetiştirmeyi arzu eden uzun soluklu bir yazarlık eğitimi programıdır.

İlk etapta 1 yıl sürmesi planlanan bu yaratıcı yazma eğitimi süresince öğrenciler, nitelikli okumanın esasları, kurmaca edebiyat metinlerinin nasıl üretildiği, kurmaca metinlere ait unsurların ve yazma tekniklerinin neler olduğu, metnin üretiminin ilham kaynakları ve yaratıcılıkla ilişkisi gibi birçok sorunun cevabını interaktif bir atölye çalışması içinde keşfetme imkânı bulacak. Ayrıca ödevler, sunumlar, yazar buluşmaları, kitap ve film kritikleriyle de desteklenecek Yazarlık Okulu öğrenciler için zengin ve eşsiz bir tecrübe fırsatı olacaktır.

Yazarlık Okulunun sunacağı eğitim hangi süreçleri içermektedir?
 1. Kademe: ÖĞREN
 2. Kademe: KEŞFET
 3. Kademe: ÜRET
 4. Kademe: AKTAR

Bu çerçevede;

Yazarlık Okulunun ilk kademesinde; aktarılacak birtakım teorik bilgilerden hareketle öğrencilerin yaratıcı yazma konusunda gerekli temel bilgileri ve birikimi edinmeleri, ikinci kademesinde; sunumlar, ödevler, seminerler, kitap ve film kritikleri ve daha birçok çalışma aracılığıyla kendi becerilerini keşfetmeleri, üçüncü kademesinde; sahip oldukları müktesebatı kullanarak bir çalışma, metin veya eser üretmeleri; nihai kademesinde ise kendilerinden sonraki nesle tecrübeyi aktarmak üzere yaratıcı yazarlık konusunda başka bir öğrenciye rehberlik / mentorluk yapmaları hedeflenmektedir.

Yazarlık Okulu neyi amaçlıyor?
 • Yazarlık ve yaratıcı yazma çalışmalarını desteklemek, teşvik etmek.
 • Nitelikli edebi metinlerin üretilerek yazın dünyasına kazandırılmasını sağlamak.
 • Kalemi güçlü bir camianın inşa edilmesine katkı sağlamak.
 • Geleceğin yazarlarının yetişeceği bir okul oluşturup bunu bir akıma dönüştürerek buradan elde edilecek tecrübenin sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak.
Yazarlık Okulunun hedefleri neler?
 • Her öğrenci programın sonunda somut bir üretim meydana getirecek, 3 eser verecektir.
 • Öğrenciler birlikte toplu bir yayın gerçekleştirecektir.
 • Öğrencilerin öncülük ettiği ve sonrasında da bir arada çalışmalarını sürdürebilecekleri bir genç yazarlar topluluğu oluşturulacaktır.
 • Her bir öğrenci Yazarlık Okulu süresince edindiği tecrübe ve bilgileri rehber / mentor olarak başka bir öğrenciyle paylaşacaktır.

23 Mayıs 2021 tarihinde ilk dersini gerçekleştiren Yazarlık Okulu her Pazar günü saat 18.00-20.00 saatleri arasında Şair ve Yazar A. Ali Ural eşliğinde Sanat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın Zoom hesabında çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir.

Haberler ve Etkinlikler

Bir cevap yazın

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur